Предмет Историјска фонетика српског језика (Историјска граматика српског језика 1) слушају студенти прве године на Филолошком факултету Универзитета у Београду. Студенти групâ Српска књижевност и језик (05) и Српска књижевност и језик са компаратистиком (06) похађају курс у првом семестру, а студенти групе за Српски језик и књижевност (01) слушају предмет у другом семестру.
Циљ курса јесте да студенти савладају основне појмове из историје српског језика, добију увид у фонетско-фонолошки систем прасловенског језика и његов развој до стања у савременом српском језику.
Посебна се пажња посвећује узроцима језичких промена и изворима за проучавање историје српског језика. Дају се основе префонологизације и настанак инвентара фонема прасловенског језика од праиндоевропског претка. Прати се модификовање фонетско-фонолошког система од прасловенског стања до данас одговарајућим језичким законима: унутрашњим системским, структуралним, али и артикулационим). Уводи се закон језичке економије и појам аналогије.
Анализира се текст најстарије сачуване повеље писане српским народним језиком: Повеље бана Кулина (1189). Рад на важном извору за проучавање историје народног језика студента упућује у методологију реконструкције до претпостављеног језичког стања, али и у различите етапе у фонетском развоју конкретних примера, као и у различите етапе које одликују фонолошки инвентар у историји српског језика.
Предметни наставник:
проф. др Александар Милановић
Вежбе изводи:
доц. др Катарина Беговић (katarina.begovic@fil.bg.ac.rs, katarinabegovic@yahoo.com)
Испит се полаже у виду теста. Тест има укупно 20 питања, свако питање носи један бод. Праг пролазности јесте 11 бодова (55%). Прва три питања на тесту су условна и тестирају поделу прасловенских гласова према месту и начину творбе, звучности и мекоћи. Признају се само граматички и правописно коректни тачни одговори. Нема половичног бодовања. Не признају се преправљани одговори. Тест се попуњава хемијском оловком или налив-пером.
Време израде теста: 45 минута.